Levín (I.běh08)

20. prosince 2008 v 21:12 | Samotář |  Články
Před nějakým časem jsem zde psal o Levínské upírce. Psal jsem také, že jsem chtěl zmíněný Levín navštívit. Po téměř roce jsem se nakonec do Levína podíval, ale tato návštěva mi přinesla více otázek než odpovědí…


Levín, nevelké horské městečko v nitru Českého středohoří. Život zde plyne pomalu a nikdo nikam nespěchá. Vše jako by bylo zahaleno do závoje zapomnění které si dnes již umí málokdo představit. Náměstíčku vévodí kostel a na malém pahorku nade centrem města je malá věž(zřejmě zvonička).
Ihned jak jsem spatřil kostel byl jsem neskutečně potěšen neboť jsem si vzpomněl na Neplachou zmínku o místní upírce. Upírka Dorka byla totiž upálena na hranici z kostelních došků. Jakmile jsem trochu zchladil unavenou mysl, uvědomil jsem si jednu drobnou, ale docela důležitou neshodu. Kostel uprostřed Levína svou stavbou připomíná Selké baroko a proto tedy nemohl stát v doba
kdy byla Dorka upálena, neboť exhumace byla provedela kolem roku 1345. Ach jaké bylo mé zklamání… zašel jsem tedy do Levínské hospody (vážně se jmenuje Levínská hospoda) pro další Lažanský Rubýn a po cestě narazil na obří tabuli ve vestibulu zmíněné taberny. Tabuli jsem prohlédl jen velice zběžně a pokračoval dál neboť za několik okamžiků jsem měl pokračovat na své cestě.

Po cestě na Úštěk jsem se jen tak zběžně zmínil o Levínské upírce a jen hoch bydlící kousek od Levína mi začal vyprávět o duchu objevujícím se ve věžičce nad městem. Mé srdce znovu zajásalo a já se na pár chvil ponořil do úvah o jaké spektrum asi půjde. Zdroj této informace jsem pak vyzpovídal a získal tak informace cennější mi než zlato. Stále mi však vrtalo hlavou jak to je asi s tím kostelem. Hned(za nějakých 14 dní) po návratu domů jsem si tedy vyhledal pár informací o Levínském kostele a zjistil, že kostel na námětí byl opravdu dostavěn až v roce 1790 a tudíž se nejedná o ten z Neplachovy kroniky. Původní farní kostel ze kterého se bralo dřevo na hranici stál totiž na hřbitově kousek od Levína.
Kolem půlnoci jsme konečně dorazili zpátky do Levína. Jediným místem kde se dá v Levně pořádně vyspat je, ale bohužel vrch s věžičkou a proto jsme zamířili hned tam. Ducha ve zvoničce jsme se bát, ale nemuseli. Jedná se totiž o ducha malé holčičky zjevující se v době úplňku. Holčička údajně nelidsky vzlyká a mstí se všem lidem. Nevím co se dívence stalo nebo proč je zde její duch, ale oné noci se neukázala. Možná, protože jsme sami byli zbědovaní nepřízněmi osudu nebo asi proto, že nebyl úplněk.
Ráno jsem sešel dolů do města na obhlídku a poněkud obezřetněji jsem si pročetl tabuli v taberně. Nebyl čas na dlouhé čtení a proto jsem si přečetl jen článek o podivné desce za oltářem v kostele. Na desce je totiž obraz podivného zvířete, jenž je přezdíván,, Levínký kocour" a několik písmen která nikdo nedokáže rozluštit. Do kostela jsem se nedostal a proto jsem vyfotil alespoň kopii umístěnou nad vstupem do hospody.
Nakonec jsem si z Levína odnesl více otázek než odpovědí, protože za každou odpovědí jsou dvě další otázky. Kdo byla holčička z věžičky? A vážně zde straší? Jsou zbytky kostela stále znatelné? A co deska v kostele?

Musím se vrátit…

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Meadow Meadow | Web | 20. prosince 2008 v 22:48 | Reagovat

Mé myšlenky přetékají zvědavostí.

2 kulich kulich | 26. prosince 2008 v 19:33 | Reagovat

malá věž(zřejmě zvonička).-----součást bývalého kostela na vršku viz. neznámé základy

3 Samotář Samotář | 22. ledna 2009 v 10:01 | Reagovat

Dík, za info...  příště tě víc vyzpovídám

4 Hulby Hulby | Web | 4. února 2009 v 10:09 | Reagovat

Koukám, koukám, bubák v našem okolí... Že by půlnoční úplňkový zátah? Dávám si to na zatím velice skromný seznam našich plánovaných expedečních vandrů za tajemnem, o kterém už nějaký čas s Matějem lehce uvažujem... Zdar........ Z.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama