Pasáček a velká povodeň

17. března 2007 v 12:51 |  Děčín
Na Děčínském zámku žil rytíř Jakub. Rád lovil a hodoval…jednou v noci po vydatné hostině ho probudilo prudké zelené světlo které přicházelo z Orlího hnízda(dnešní zámeček na Pastýřském vrchu). Rytíř se tedy šel podívat z okna uviděl jak se z paty skály vnáší houf ovcí a za ním jde pasáček bílé haleně s dvěma pekelnými psy(obyčejní psi kterým rudě planou oči) po boku. Pasáček přitom nesl v ruce zeleně zářící hůl a u pasu se mu houpal podivný vak.
Když se stádo dostalo na vrchol skály začaly se ovce pást a psy s pásákem usedli. Pasáček natáhl nohy ze skály a ty dosáhly až k řece Labi. Když se pasáček pohodlně usadil začal hrát na flétnu kterou vytáhl z vaku jenž měl u pasu. Místo hudby se však ozvalo kvílení všech přírodních živlů.

Rytíři Jakubovi se ulevilo když přízrak zmizel. Znovu se však přízrak vrátil následnou noc a další noc zase. Takto se pasáček a stálo objevovali celý týden, jakoby chtěli něco říct. Před něčím varovat.

Po sedmy dnech(v den sv. Václava) začalo silně pršet a voda z rozbouřeného Labe zaplavila celé podhradí. Dlouho nikdo nevěděl jak se s touto katastrofou ,která spoustu lidí připravila o majetek nebo o život, vypořádat. Řešení přinesla až jedna žena jenž si upomněla, že na zámku je jeden svěcený obraz. I vhodily tento obraz do Labe.
Přesně ve chvíli kdy se obraz dotkl hladiny, bouře ustala a z orlího hnízda zazářilo zelené světlo a Děčínem začala znít pasáčkova píseň ,ale teď už zněla jako píseň hraná na flétnu a ne jako kvílení pohrom.
Na místě kde pak našli obraz nechali lidé postavit kostel sv. Václava který na tomto místě stojí do dnešních dní.

K tomuto příběhu se váže ještě jedna legenda, ale ta není ověřená a je dost podivná. Od té chvíle kdy skončila velká povodeň sedává pasáček na vrcholku orlího hnízda a hlídá poklady pod zemí. K pokladům se lze dostat pouze na štědrý den, ale pozor nesmí vás překvapit zvony.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TeSsie TeSsie | 10. dubna 2008 v 9:23 | Reagovat

Super ;). Hodně mi to pomohlo do školy, na praktikum z Dějepisu :).  Woow, Děčín je nej (A jeho pověsti taky :)).

TeSsie, Děčín :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama